SFD44S45-10K491E-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: SFD44S45-10K491E-F
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 10µF, 45µF
Part Status Obsolete
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 440 V
Size / Dimension 2.120" Dia (53.85mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Height - Seated (Max) 5.030" (127.76mm)
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient -
CAP ARRAY 10UF/45UF 440V RADIAL