SFD44T60-5K616E-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: SFD44T60-5K616E-F
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 5µF, 60µF
Part Status Active
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 440 V
Size / Dimension 2.620" Dia (66.55mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Height - Seated (Max) 6.280" (159.51mm)
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient -
CAP ARRAY 5UF/60UF 440V RADIAL