SFS37S45-5K475E-F
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: SFS37S45-5K475E-F
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series SF, Dual Motor Start
RoHS RoHS
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 5µF, 45µF
Part Status Obsolete
Circuit Type Bussed
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 370 V
Size / Dimension 2.120" Dia (53.85mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Height - Seated (Max) 4.870" (123.70mm)
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient -
CAP ARRAY 5UF/45UF 370V RADIAL