SFT44T50-7.5J391E-0DU
  • Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • CONEVO NO: SFT44T50-7.5J391E-0DU
  • Package: Radial, Can
Ratings -
Tolerance ±5%
Capacitance 7.5µF, 50µF
Part Status Active
Circuit Type Bussed
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 440 V
Size / Dimension 2.620" Dia (66.55mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Height - Seated (Max) 4.030" (102.36mm)
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient -
CAP ARRAY 7.5UF/50UF 440V RADIAL