CFAF240320A0-024SC-A1-1
  • Manufacturer: Crystalfontz
  • CONEVO NO: CFAF240320A0-024SC-A1-1
  • Package: Retail Package
Parameters
Series EVE
RoHS RoHS
Backlight LED - White
Interface SPI
Dot Pixels 240 x 320
Part Status Active
Touchscreen Capacitive
Display Mode Transmissive
Display Type TFT - Color
Viewing Area 37.72mm W x 49.96mm H
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Controller Type FT811
Background Color -
Diagonal Screen Size 2.4" (60.96mm)
2.4" IPS FT811 CAP BRIGHT TFT