CVCO55CC-2000-2000
  • Manufacturer: Crystek Corporation
  • CONEVO NO: CVCO55CC-2000-2000
  • Package: 16-QFN, Variant
Parameters
Tuning Voltage (VDC) 0.3 V ~ 4.7 V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -117
Series CVCO55
RoHS RoHS
Height 0.220" (5.59mm)
Icc Max 35mA
Part Status Active
Power (dBm) 7 ±2
Package / Case 16-QFN, Variant
Frequency Range -
Pushing (MHz/V) 1
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Voltage - Supply 8V
Frequency - Center 2000MHz
VCO 2000MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM