MXO45HST-2I-2M500000
  • Manufacturer: CTS-Frequency Controls
  • CONEVO NO: MXO45HST-2I-2M500000
  • Package: 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Parameters
Series MXO45HXT
RoHS RoHS
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 2.5 MHz
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Base Resonator Crystal
Package / Case 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Size / Dimension 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 26mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
XTAL OSC XO 2.5000MHZ HCMOS TTL