744C043151JP
  • Manufacturer: CTS Resistor Products
  • CONEVO NO: 744C043151JP
  • Package: 1210 (3225 Metric), Concave, Long Side Terminals
Parameters
Series 744
RoHS RoHS
Tolerance ±5%
Part Status Obsolete
Applications -
Circuit Type Isolated
Mounting Type Surface Mount
Number of Pins 4
Package / Case 1210 (3225 Metric), Concave, Long Side Terminals
Size / Dimension 0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.54mm)
Power Per Element 125mW
Resistance (Ohms) 150
Number of Resistors 2
Resistor-Ratio-Drift -
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Resistor Matching Ratio -
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
RES ARRAY 2 RES 150 OHM 1210