744C083102GP
  • Manufacturer: CTS Resistor Products
  • CONEVO NO: 744C083102GP
  • Package: 2012, Concave, Long Side Terminals
Parameters
Series 744
RoHS RoHS
Tolerance ±2%
Part Status Obsolete
Applications -
Circuit Type Isolated
Mounting Type Surface Mount
Number of Pins 8
Package / Case 2012, Concave, Long Side Terminals
Size / Dimension 0.200" L x 0.126" W (5.08mm x 3.20mm)
Power Per Element 125mW
Resistance (Ohms) 1k
Number of Resistors 4
Resistor-Ratio-Drift -
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Resistor Matching Ratio -
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 2012