0603HM-6N8ECTS
  • Manufacturer: Delta Electronics/Components
  • CONEVO NO: 0603HM-6N8ECTS
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series 0603HM
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq 35 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.2nH
Inductance 6.8 nH
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.055" L x 0.031" W (1.40mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 82mOhm
Current Rating (Amps) 750 mA
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
FIXED IND 6.8NH 750MA 82MOHM SMD