HTEK16080H-1R0MSR
  • Manufacturer: Delta Electronics/Cyntec
  • CONEVO NO: HTEK16080H-1R0MSR
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series HTEK16080H
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 142mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
FIXED IND 1UH 2A 142 MOHM SMD