AL1692-20CS7-13
AL1692-20CS7-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: AL1692-20CS7-13
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type AC DC Offline Switcher
Topology Flyback, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 1
Voltage - Supply (Min) 8.5V
Voltage - Supply (Max) 20V
Voltage - Output -
Current - Output / Channel 2A
Frequency 4kHz
Dimming Triac
Applications -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Supplier Device Package 7-SO
Base Product Number AL1692
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 4,000
LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Triac Dimming 2A 7-SO