AL5809-90P1-7
AL5809-90P1-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: AL5809-90P1-7
  • Package: POWERDI®123
  • Datasheet: PDF
Topology -
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 1
Voltage - Supply (Min) 2.5V
Voltage - Supply (Max) 60V
Voltage - Output 60V
Current - Output / Channel 90mA
Frequency -
Dimming PWM
Applications Signage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case POWERDI®123
Supplier Device Package PowerDI™ 123
Base Product Number AL5809
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 90mA PowerDI™ 123