AL5890-10D-13
AL5890-10D-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: AL5890-10D-13
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
Topology -
Internal Switch(s) No
Number of Outputs 1
Voltage - Supply (Min) 7V
Voltage - Supply (Max) 400V
Voltage - Output 400V
Current - Output / Channel 10mA
Frequency -
Dimming No
Applications Lighting, Signage
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Base Product Number AL5890
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
LED Driver IC 1 Output Linear No Dimming 10mA TO-252, (D-Pak)