AL5890-15Y-13
AL5890-15Y-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: AL5890-15Y-13
  • Package: TO-243AA
Topology -
Internal Switch(s) No
Number of Outputs 1
Voltage - Supply (Min) 7V
Voltage - Supply (Max) 400V
Voltage - Output 400V
Current - Output / Channel 15mA
Frequency -
Dimming No
Applications Lighting, Signage
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-243AA
Supplier Device Package SOT-89-3
Base Product Number AL5890
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
LED Driver IC 1 Output Linear No Dimming 15mA SOT-89-3