AL8807BMP-13
AL8807BMP-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: AL8807BMP-13
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type DC DC Regulator
Topology Step-Down (Buck)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 1
Voltage - Supply (Min) 6V
Voltage - Supply (Max) 36V
Voltage - Output 40V
Current - Output / Channel 1.3A (Switch)
Frequency 1MHz
Dimming PWM
Applications -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package 8-MSOP-EP
Base Product Number AL8807
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 1.3A (Switch) 8-MSOP-EP