AP7331-33WG-7
AP7331-33WG-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: AP7331-33WG-7
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
Current - Supply (Max) 85 µA
PSRR 65dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-25
Base Product Number AP7331
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25