AP7343DQ-18W5-7
AP7343DQ-18W5-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: AP7343DQ-18W5-7
Mfr Diodes Incorporated
Series Automotive, AEC-Q100
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.41V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package SOT-25
Base Product Number AP7343
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25