AP7354-18W5-7
AP7354-18W5-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: AP7354-18W5-7
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 0.6 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package SOT-25
Base Product Number AP7354
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25