AP7361-33FGE-7
AP7361-33FGE-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: AP7361-33FGE-7
  • Package: 8-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
PSRR 65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C