AP7380-33Y-13
AP7380-33Y-13
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: AP7380-33Y-13
  • Package: TO-243AA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 3 µA
Current - Supply (Max) 3 µA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Current Limit, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-243AA
Supplier Device Package SOT-89-3
Base Product Number AP7380
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-89-3