LM4040C33QFTA
LM4040C33QFTA
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: LM4040C33QFTA
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Current - Output 15 mA
Tolerance ±0.5%
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 70 µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number LM4040
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Other Names LM4040C33QFTADI
Standard Package 3,000
Shunt Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3