ZRT050GC1TC
ZRT050GC1TC
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: ZRT050GC1TC
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.9V
Current - Output 60 mA
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 50µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz -
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 150 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number ZRT050
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 4,000
Shunt Voltage Reference IC Fixed 4.9V V ±1% 60 mA SOT-223-3