ZXMS6008FF-7
ZXMS6008FF-7
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • CONEVO NO: ZXMS6008FF-7
  • Package: SOT-23-3 Flat Leads
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 1
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration Low Side
Output Type N-Channel
Interface -
Voltage - Load 60V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 0V ~ 5.5V
Current - Output (Max) 1.1A
Rds On (Typ) 500mOhm
Input Type Non-Inverting
Features -
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23F
Package / Case SOT-23-3 Flat Leads
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
ECCN EAR99
HTSUS 8541.29.0095
Standard Package 3,000
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.1A SOT-23F