| Parameters | |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Incandescent |
| Current | - |
| Ratings | DC |
| Voltage | 12V |
| Features | - |
| Lens Size | 24.50mm x 19.00mm |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Lens Style | Rectangle with Flat Top |
| Part Status | Active |
| Viewing Angle | - |
| Lens Transparency | - |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Wavelength - Peak | - |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Rectangle |
| Millicandela Rating | - |
| Panel Cutout Dimensions | 0.87" x 1.18" (22.10mm x 29.97mm) |