A1635-2R5475-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: A1635-2R5475-R
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series A
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +80%
Capacitance 4.7 F
Part Status Obsolete
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max) 1.496" (38.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 1kHz
CAP 4.7F -20% +80% 2.5V T/H