B0810-2R5105-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: B0810-2R5105-R
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series B
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +80%
Capacitance 1 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm @ 1kHz
CAP 1F -20% +80% 2.5V T/H