B0830-2R5475-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: B0830-2R5475-R
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +80%
Capacitance 4.7 F
Part Status Obsolete
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) 1.220" (31.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 1kHz
CAP 4.7F -20% +80% 2.5V T/H