CTX20-1-52M-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: CTX20-1-52M-R
  • Package: Radial, Horizontal, 4 Leads (Open)
Parameters
Series CTX
RoHS RoHS
Type Toroidal
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 20 µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal, 4 Leads (Open)
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.370" L x 0.370" W (9.40mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 82.9mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.8 A
Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 20UH 1.8A 82.9 MOHM TH