DRA124-1R0-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: DRA124-1R0-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series DRA
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 3.1mOhm
Current Rating (Amps) 11.65 A
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 22A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 1UH 11.65A 3.1MOHM SMD