DRA124-820-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: DRA124-820-R
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 82 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 257mOhm
Current Rating (Amps) 1.285 A
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.232A
Inductance Frequency - Test 100 kHz