DRAP124-6R8-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: DRAP124-6R8-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series DRAP124
RoHS RoHS
Type -
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 26mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.46 A
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7.33A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 6.8UH 4.46A 26MOHM SMD