DRQ125-221-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: DRQ125-221-R
RoHS RoHS
Height 0.236" (6.00mm)
Ratings -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current Rating - Series 594 mA
Current Rating - Parallel 1.19 A
Current Saturation - Series 755 mA
DC Resistance (DCR) - Series 1.54Ohm
Current Saturation - Parallel 1.51 A
DC Resistance (DCR) - Parallel 384mOhm
Inductance - Connected In Series 867.2 µH
Inductance - Connected In Parallel 216.8 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 216.8UH SMD