DRQ125-2R2-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: DRQ125-2R2-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series DRQ
RoHS RoHS
Height 0.236" (6.00mm)
Ratings -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Number of Coils 2
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current Rating - Series 5.46 A
Current Rating - Parallel 10.9 A
Current Saturation - Series 7.5 A
DC Resistance (DCR) - Series 18.2mOhm
Current Saturation - Parallel 15 A
DC Resistance (DCR) - Parallel 4.5mOhm
Inductance - Connected In Series 8.832 µH
Inductance - Connected In Parallel 2.208 µH
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.208UH SMD