FP1109B1-R300-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: FP1109B1-R300-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series FP1109
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 300 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.433" L x 0.323" W (11.00mm x 8.20mm)
DC Resistance (DCR) 0.19mOhm
Current Rating (Amps) 55 A
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 30A
Inductance Frequency - Test 100 kHz