HCF1007-R56-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: HCF1007-R56-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series HCF1007
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 560 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.398" L x 0.307" W (10.10mm x 7.80mm)
DC Resistance (DCR) 1.3mOhm
Current Rating (Amps) 26 A
Height - Seated (Max) 0.262" (6.65mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 36A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 560NH 26A 1.3 MOHM SMD