HCM0703-2R2-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: HCM0703-2R2-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series HCM0703
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Current Rating (Amps) 8 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 14A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD