HS1625-3R8227-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: HS1625-3R8227-R
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series HS
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Capacitance 220 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 3.8 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -15°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm
CAP LITH HYBRID 220F 20% 3.8V TH