KR-5R5V474-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: KR-5R5V474-R
  • Package: Axial, Can - Vertical
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +80%
Capacitance 470 mF
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can - Vertical
Voltage - Rated 5.5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50Ohm @ 1kHz
CAP 470MF -20% +80% 5.5V T/H