KS-2R8334-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: KS-2R8334-R
  • Package: Coin, Thin Terminals - Same Sides
Parameters
Series KS
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +80%
Capacitance 330 mF
Part Status Obsolete
Termination SMD (SMT) Tabs
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Coin, Thin Terminals - Same Sides
Voltage - Rated 2.8 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100Ohm @ 1kHz
CAP 330MF -20% +80% 2.8V SMD