MCLA1608V1-R220-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: MCLA1608V1-R220-R
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series MCLA1608V1
RoHS RoHS
Type Multilayer
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq 20 @ 25MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 220 nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Current Rating (Amps) 50 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 150MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz