PB-5R0H104-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: PB-5R0H104-R
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series PB
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +80%
Capacitance 100 mF
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.287" (7.30mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.512" L x 0.445" W (13.00mm x 11.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4Ohm @ 100Hz
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H