PHV-5R4H474-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: PHV-5R4H474-R
  • Package: Radial, Can, Horizontal
Parameters
Series PHV
RoHS RoHS
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 470 mF
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.465" (11.80mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can, Horizontal
Voltage - Rated 5.4 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C
Size / Dimension 0.571" L x 0.681" W (14.50mm x 17.30mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm @ 100Hz
CAP 470MF -10% +30% 5.4V T/H