PM-5R0H155-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: PM-5R0H155-R
  • Package: Radial, Can, Horizontal
Parameters
Series PM
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +80%
Capacitance 1.5 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.209" (5.30mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can, Horizontal
Voltage - Rated 5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 60°C
Size / Dimension 0.906" L x 0.839" W (23.00mm x 21.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm
CAP 1.5F -20% +80% 5V T/H