PM-5R0V104-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: PM-5R0V104-R
  • Package: Radial, Can
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +80%
Capacitance 100 mF
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.287" (7.30mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 60°C
Size / Dimension 0.445" L x 0.236" W (11.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.25Ohm @ 1kHz
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H