SD12-470-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: SD12-470-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SD
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 1.37Ohm
Current Rating (Amps) 428 mA
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 391mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 47UH 428MA 1.37OHM SMD