SD14-1R5-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: SD14-1R5-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SD
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 39mOhm
Current Rating (Amps) 2.53 A
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.91A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 1.5UH 2.53A 39MOHM SMD