UP0.4UC-102-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: UP0.4UC-102-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series UNI-PAC™ 0.4UC
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 mH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
DC Resistance (DCR) 13.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 70 mA
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2MHz
Current - Saturation (Isat) 100mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 1MH 70MA 13.8 OHM SMD