UP0.4UC-1R5-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: UP0.4UC-1R5-R
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series UNI-PAC™ 0.4UC
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.8 A
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 115MHz
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
FIXED IND 1.5UH 2.8A 50 MOHM SMD