UP2.8B-680-R
  • Manufacturer: Eaton - Electronics Division
  • CONEVO NO: UP2.8B-680-R
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 68 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.508" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 480mOhm Max
Current Rating (Amps) 890 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz